Naše recenze z nákupního portálu

Avatar Pavel H.
23.02.2024
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Rychlost dodání.
Avatar Kristýna D.
21.02.2024
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Rychlost doručení Platba dobirkou
Avatar Miloš Š.
21.02.2024
4.504.504.504.504.50
Výhody:
Rychlost
Avatar Ivana J.
18.02.2024
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Rychlé vyřízení objednávky
Celkový názor:
Doporučuji všem
Avatar René D.
17.02.2024
5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
cena,rychlost

Jak vybrat správnou matraci

Jak vybrat správnou matraci

JAK VYBRAT MATRACI

Správně zvolená matrace Vám uleví od bolesti zad a kloubů. Celkově pak bude Váš spánek mnohem kvalitnější. Naopak při špatné volbě můžete negativně ovlivnit opěrný systém těla. To je nebezpečné hlavně u dětí. Výběr matrace je velice individuální věc, proto by každá matrace měla být co nejvíce přizpůsobená konkrétní osobě, která ji bude dlouhodobě užívat. Připravili jsme pro Vás pár tipů, na co se při výběru matrace zaměřit.

 

1.    VĚK UŽIVATELE

Pro děti je nejvhodnější středně tuhá matrace bez zón a paměťové pěny, aby poskytovala co největší oporu pohybovému aparátu ve vývoji. Pro seniory doporučujeme matrace s pevnějšími okraji pro snadnější vstávání.

2.    HMOTNOST UŽIVATELE / NOSNOST MATRACE

Ideální nosnost záleží na hmotnosti spícího. Věnujte proto pozornost nosnosti, která je u každého typu matrace uvedena. Doporučujeme zvolit nosnost s rezervou alespoň 10 kg.

Matrace by měla být vysoká alespoň 15 cm. Obecně platí, že čím tenčí matrace je, tím dříve se proleží.

3.    FREKVENCE POUŽÍVÁNÍ

Pro každodenní spánek jsou vhodné matrace z vysoko objemové studené pěny, případně sendvičové matrace a matrace s paměťovou pěnou, jelikož mají nejdelší životnost.

Pokud však hledáte matraci například na chalupu, do pokoje pro hosty, či do karavanu, kde nespíte denně, bude pro Vás matrace vyrobená z PUR pěny vhodnou volbou.

 

4.    TUHOST / TVRDOST MATRACE

Nejdůležitějším parametrem při výběru vhodné matrace je její tvrdost. Většina prodejců odlišuje 4 stupně tvrdosti od měkkých až po extra tvrdé. Někteří udávají kategorií 5. Tito prodejci navíc zahrnují do dělení i extra měkké matrace, které nejsou po zdravotní stránce příliš vhodné. 

Orientační tabulka tvrdosti matrace

Symbol

Označení tuhosti

Váha osoby

T1

Velmi měkká

Do 60 kg

T2

Měkká

50–80 kg

T3

Středně tvrdá

70–110 kg

T4

Tvrdá

90–130 kg

T5

Velmi tvrdá

Nad 130 kg

Stupně tvrdosti

 • Tvrdost 1 – Nejměkčí matrace na trhu. Jsou velice elastické a přizpůsobivé tělu. Neodporují mu tolik a díky tomu zabraňují vzniku proleženin a uvolňují svalstvo. Většinou se vyrábí z latexu nebo pěny. Velmi dobrou volbou jsou pro ženy do 60 kilogramů, seniory nebo pro osoby trpící bolestmi kloubů. 

 • Tvrdost 2 – Měkké matrace bývají u zákazníků velice oblíbené. Jsou elastické a dobře se přizpůsobují tělu. Oproti nejměkčím matracím poskytují lepší oporu tělu. Vyrábí se snad ve všech variantách – polyuretanové, sendvičové, pružinové i ze studené pěny. Jsou vhodné především pro ženy s hmotností od 50 do 80 kilogramů.

 • Tvrdost 3 – Středně tvrdé matrace, které ocení zejména muži od 70 do 110 kg a mladší osoby, kterým vyhovuje spánek na tvrdé podložce. Poskytují dostatečnou oporu páteři. Vyrábí se zejména jako sendvičové a pružinové.

 • Tvrdost 4 – Tvrdé matrace jsou vhodné pro osoby s vyšší tělesnou hmotností od 90 do 130 kg. Většinou se vyrábí z vysoce odolné polyuretanové pěny. Často je využito i kokosové vlákno. Není vhodná pro osoby s nízkou tělesnou hmotností, kterým by mohla způsobit brnění v končetinách.

 • Tvrdost 5 - Velmi tvrdé matrace jsou určené především mužům s tělesnou hmotností nad 130 kg. Takovou matraci je však potřeba si vyzkoušet. Jedinec se musí cítit pohodlně ve všech polohách – na boku, na zádech i na břiše.

 • Dvojí tvrdost – Tyto matrace mají na každé straně odlišnou tvrdost. Můžete si tak zvolit tu, která vám momentálně vyhovuje, a za čas strany prostřídat. 

Tip pro manželskou postel: Do manželské postele si místo jedné velké matrace pořiďte 2 malé – vy i váš partner/ka si můžete na svou stranu postele vybrat matraci v té tvrdosti, která co nejvíce odpovídá vašim preferencím a tělesným proporcím. Pokud chcete povrch lůžka sjednotit, umístěte navrch velkou lehkou krycí matraci, tzv. topper.

 

6.    MATERIÁL

Jádra matrací se vyrábějí ze širokého spektra materiálů. Každý materiál má jiné vlastnosti a hodí se pro jiného uživatele.

Latexové matrace

Všeobecně jeden z nejoblíbenějších typů matrací. Patří k těm měkčím a jsou velice komfortní. Vyrábí se většinou v tvrdosti 1 a 2. Střed matrace se pro větší tuhost prokládá kokosovými vlákny, PUR nebo HR pěnou. Hodí se spíše na lamelové rošty. Pevná deska jim nesvědčí.

 • Dlouhá životnost

 • Stálost parametrů a tvaru

 • Vysoká elasticita – přizpůsobí se tvaru těla

 • Velmi komfortní

 • Nevhodné do vlhkého prostředí

 • Obsahují vysoký podíl přírodních materiálů, a tak jsou méně prodyšné

 • Nevhodné pro osoby s nadměrnou potivostí nebo s alergií na latex

Pružinové matrace

Tento typ matrací ztratil na popularitě kvůli zkušenostem s uvolněnými pružinami, které tlačily do zad. To už dnes ale neplatí, jejich podoba se zásadně proměnila. Díky své vysoké prodyšnosti se hodí na pevné rošty. S lamelovými rošty, obzvláště s těmi polohovacími, si moc rozumět nebudou.

 • Velice pružné

 • Přizpůsobí se tvaru těla

 • Protlačování pružin na povrch už u většiny těchto matrací nehrozí

 • Dlouhá životnost

 • Prodyšnost – vhodné i do vlhkého prostředí

 • Není možné použití s polohovatelným roštem, mohlo by dojít k poškození pružin

Typy pružinových matrací

Rozdělujeme je do 3 základních skupin dle typu pružin:

 • S klasickým pružinovým jádrem – pružiny jsou spojené pérky, díky tomu se neuvolňují.

 • S taštičkovými pružinami – každá pružina má samostatné textilní pouzdro, což napomáhá lepšímu rozložení váhy.

 • S mikrotaštičkovými pružinami – obsahují až tisíce pružin na svou rozlohu, uložených v textilním pouzdře. Opět skvěle rozkládají hmotnost a jsou měkčí.

Pěnové matrace

Vhodné pro všechny typy lamelových a laťkových roštů. V posledních letech právě tyto matrace ovládly české ložnice.

 • Vyráběné z různých druhů pěn s rozdílnými vlastnostmi, které se dají kombinovat

 • Velmi rychle se přizpůsobí tělu

 • Paměťová pěna je vhodná pro seniory a lidi s bolestmi zad

 • Dostupné oboustranné provedení matrace – každá strana má jinou tvrdost

 • Paměťová pěna reaguje na teplotu vzduchu (v horkém počasí je měkčí)

 • Krátká životnost – u lidí s nadváhou se může po čase proležet

Rozdělení podle typu pěny

 • PUR pěna – polyuretanové matrace, které patří k velice oblíbeným. Existují v mnoha tvrdostech, jsou elastické, s vysokou životností a stálostí parametrů. Jádro mívají z odolnější pěny, která zajišťuje právě dlouhou životnost a možnost využití u lidí s vyšší váhou.

 • Bio pěna – základním výrobním prvkem jsou přírodní oleje, například extrakt ze sóji nebo ricinový olej. Mají tedy příznivý dopad na ekologii. Jsou velmi elastické a odolné vůči mikrobům, plísním i houbám. Pyšní se úžasnými ortopedickými vlastnostmi a padnou na každý rošt.

 • Studená pěna (HR pěna) – má větší póry než klasická PUR pěna, díky tomu je prodyšnější. Odvádí tak lépe teplo a omezuje výskyt roztočů. Doporučujeme ji proto můžeme i alergikům. Má větší elasticitu, tvarovou stálost a vynikající ortopedické vlastnosti. Často tvoří jádro sendvičových matrací.

 • Líná pěna (paměťová pěna) – ideální volba pro osoby s bolestmi zad a sklony k otlačeninám. Líná pěna v kontaktu s tělesným teplem měkne, a optimálně se tak přizpůsobuje jeho křivkám. Zároveň tělo stabilizuje a poskytuje mu oporu. Celkově pozitivně ovlivňuje krevní oběh. Spánek je tak mnohem kvalitnější. 

Speciální označení matrací

 • Sendvičové matrace – výplň matrací je složená ze dvou různých materiálů. Tím se zvyšuje jejich životnost a celkový komfort při užívání. Většinou se jedná o kombinaci líné pěny na povrchu a HR pěny tvořící jádro.

 • Bio matrace (zelené matrace) – bio kvalita slibuje, že použitý materiál je v souladu s ekologickými standardy. 

 • Zdravotní matrace – jsou opatřené certifikátem, který garantuje, že matrace splňují veškeré požadavky na zdravý spánek. Jde buď o matrace hypoalergenní, hygienické, nebo matrace pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko.

 • Ortopedické matrace – zaručují stabilní oporu páteři. Jsou testované na správné rozložení váhy těla.

 • Gelové matrace – jde o matrace zhotovené ze studené nebo líné pěny. Ve své ložné ploše obsahují gelové segmenty, které stimulují různé akupresurní body pomáhající během spánku uvolnit svalstvo. Tuhost matrací je bodově rozdílná. Relaxaci těla také napomáhá stálost gelu, která je doživotní. Výhodou gelu jsou jeho hygienické vlastnosti. Roztoči a bakterie nemají šanci se usadit a množit. Proto jsou tyto matrace vhodné pro děti i alergiky.

 • Antidekubitní matrace – zabraňují proleženinám. Jedná se o matrace vyrobené z kvalitní HR pěny, která se přizpůsobuje tvaru těla, a vytváří tak oporu svalům i páteři. Vhodná pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko.

 • Matrace pro seniory – matrace pro starší lidi je potřeba vybírat s ohledem na jejich aktuální zdravotní problémy a zároveň vzít v potaz i možná budoucí omezení. Čím vyšší matrace, tím lepší. Dobré pravidlo pro výběr je, že dotyčnému by měla hrana matrace sahat po jeho hýždě. Tak nebude při vstávání zbytečně namáhat kyčle. Materiálově by měla být dostatečně prodyšná a měla by dokázat rozložit váhu, a tak snížit protitlak na tělo. Tvrdostí je tento typ matrace spíše měkčí. Ideální jsou matrace antidekubitní nebo matrace z líné pěny.

 • Dětské matrace – nejvhodnější matrace pro děti jsou ty tvrdší. Dětské tělo se stále vyvíjí a roste a tvrdší matrace může podpořit jejich zdravý tělesný vývoj.

Zónování matrace

Některé druhy matrací mají po své délce několik pevných zón. Zóny jsou místa, která mají rozdílnou tvrdost, a poskytují tak různou oporu. Protože lidské tělo nevyvíjí rovnoměrný tlak po celé délce matrace a zatěžuje ji v každé části jinak. Ideální matrace by tomu měla být přizpůsobená. Navíc tak matrace zabraňuje proleženinám právě v místech, kde ji více zatěžujeme, což jsou hlavně oblasti kolem kyčlí, šíje, zad a chodidel. Platí, že čím více zón, tím vyšší kvalita matrace.